Czym kierować się wybierając projekt domu?

Budowa nowego domu to często decyzja, która będzie miała wpływ na nasze przyszłe życie. Czym należy się kierować przy wyborze projektu domu? Na które elementy projektu domu należy zwrócić uwagę, aby końcowy efekt był w pełni zgodny z naszymi oczekiwaniami, a także zapewniał wygodne i bezpieczne życie naszej rodziny?

Jak wybrać projekt domu?

Poniżej prezentujemy kluczowe czynniki, które powinniśmy dokładnie przeanalizować na etapie wyboru projektu budynku. Pamiętaj, że pochopność oraz szybkość działania nie są w tym przypadku wskazane. Nieprzemyślny wybór projektu domu może kosztować wiele zmartwień oraz dodatkowych wydatków.

 

Od czego zacząć? Poniżej prezentujemy najważniejsze etapy podjęcia decyzji o budowie i wyborze projektu domu.

 

Krok 1. Na co zwrócić uwagę przy budowie domu? – analiza potrzeb własnych.

Na tym etapie zadaj sobie szereg pytań związanych z Twoimi potrzebami oraz oczekiwaniami dotyczącymi budowy domu. Czy konieczna jest budowa domu dwupokoleniowego? Zwróć uwagę na to, jak liczna jest Twoja rodzina oraz jak bardzo może zmienić się struktura pomieszczeń, na skutek powiększenia / pomniejszenia się rodziny w najbliższych latach. Określ jak często przyjmujesz gości i ile dodatkowych pomieszczeń potrzebujesz, aby ich ugościć. Jak często pracujesz w domu?

 

Jakie pytania warto zadać przed kupnem domu?

 

Powierzchnia domu

  • Jak duża powinna być powierzchnia użytkowa domu? Przeanalizuj ile osób będzie w nim mieszkało obecnie oraz docelowo. Weź pod uwagę fakt, czy planujesz powiększyć swoją rodzinę.
  • Czy przewidujesz prowadzenie działalności gospodarczej w domu? Być może wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia w domu pozwoli Ci ograniczyć koszty związane z wynajmem biura.
  • Ile kondygnacji powinien mieć Twój dom? Dom piętrowy lepiej magazynuje ciepło i jest idealnym rozwiązaniem w przypadku budowy domu na niewielkiej działce. Z drugiej strony, jeżeli nie zależy Ci na dużej powierzchni, być może dom parterowy będzie wystarczający.
  • Czy potrzebujesz piwnicy? W jakim celu będzie Ci ona służyć? Przemyśl, czy chcesz wykorzystać tę powierzchnie jako kotłownię, spiżarnię, warsztaty pracy lub magazyn? Być może wystarczy Ci tylko częściowe podpiwniczenie. Budowa piwnicy wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań w zakresie przygotowania fundamentów.
  • Czy planujesz wykorzystać powierzchnię poddasza? w jakim celu będziesz wykorzystywał poddasze?

 

Technologia budowy domu

  • Czy planujesz budowę domu ekologicznego?
  • Z jakiego materiału chcesz wybudować zewnętrzne ściany domu? Czy stawiasz na tradycyjne rozwiązanie polegające na budowie murowanego domu z cegły? A może chcesz wykorzystać do tego celu beton komórkowy, pustaki lub gotowe panele?
  • W jakim czasie chcesz zakończyć budowę domu? Wykorzystanie technologii modułowej pozwala znacznie przyspieszyć czas potrzebny na budowę.
  • Czy znasz technologię budowy domu szkieletowego prefabrykowanego? Wybór takiej technologii umożliwia uzyskanie efektu, zbliżonego wizualnie do domu murowanego. Dodatkowo domy te są bardzo energooszczędne.
  • Czy wybudowany dom musi być odporny na duże różnice w temperaturach powietrza? Być może planujesz budowę domu letniskowego, z którego chcesz korzystać jedynie w okresie letnim?
  • Którą technologię ogrzewania domu powinieneś wybrać? Centralne ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe, kominkowe, gazowe, elektryczne… możliwości jest wiele. Zwróć uwagę nie tylko na swoją wygodę, ale przede wszystkim na koszty związane z eksploatacją.

 

Koszty projektu i budowy domu

  • Jaki jest koszt gotowego projektu domu? Być może w bogatym katalogu projektów typowych znalazłeś idealnie rozwiązanie dla Ciebie i będziesz mógł zaoszczędzić czas i pieniądze potrzebne na opracowanie przez architekta indywidulanego projektu domu.
  • Ile kosztuje adaptacja projektu typowego? Aby dostosować typowy projekt do warunków gruntowych, wymagań planu zagospodarowania przestrzennego oraz ukształtowania twojej działki, musisz liczyć się z kosztem w granicach 1200 – 2500 zł
  • Ile będzie Cię kosztował projekt przygotowany przez architekta na indywidualne zlecenie? Jeżeli w katalogu projektów typowych nie znalazłeś rozwiązania, który spełnia twoje oczekiwania, wówczas powinieneś zlecić wykonanie projektu architektowi. Dzięki temu uzyskany projekt będzie uwzględniał wszystkie elementy domu, na których Ci zależy.
  • Jaki będzie koszt budowy domu? Przygotuj dokładną analizę finansową inwestycji i rozpisz koszty, które będziesz musiał ponieść na poszczególnych etapach prac. Weź pod uwagę koszty związane z początkowymi formalnościami oraz projektem budowy domu, koszty budowy domu, koszty instalacji, koszty przyłączy, ocieplenia domu oraz zewnętrznego wykończenia. W kosztorysie znaczną grupę wydatków będą stanowiły koszty wyposażenia wnętrza domu.
  • Jakie będą koszty eksploatacyjne domu?
  • Czy masz możliwość uzyskania korzystnego kredytu na budowę domu? W jakiś sposób chcesz zagwarantować sobie płynność finansową oraz pokrycie kosztów budowy?
  • I jedno z najważniejszych pytań - czy stać Cię na budowę domu i na jego utrzymanie?

Te i dziesiątki innych pytań związanych z Twoją rodziną oraz prowadzonym stylem życia, to pierwsza faza określania potrzeb. Pamiętaj, że dom to najczęściej długoterminowa inwestycja. Postaraj się przewidzieć jak najwięcej czynników, które wpłyną na odpowiedni wybór projektu twojego idealnego domu.

 

Krok 2. Rozeznanie planu zagospodarowania przestrzennego

Jeżeli wybrałeś już miejsce, w którym chciałbyś wybudować dom, zapoznaj się z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan ten określi jaki dom możesz postawić na swoim terenie. Decyzje władz lokalnych mają nadrzędne znaczenie w tym przypadki i dokładnie określają jaki typ zabudowy jest dopuszczalny na danej działce. Miejscowy plan zagospodarowania określa przykładowo:

  • wymiary działki i dopuszczalną powierzchnię zabudowy,
  • przeznaczenie gruntu – nie każdy teren nadaje się do budowy działki. Należy sprawdzić czy działka przeznaczona jest na cele rekreacyjne, rolne, przemysłowe, siedliskowe czy budowlane.
  • rekomendowane przyłączenia kanalizacyjne – dowiedz się w jaki sposób mogą być odprowadzane ścieki, czy konieczne jest zaplanowanie dodatkowych przyłączy.
  • ułożenie budynku względem drogi – dokładnie sprawdź wymiary działki i określ w jakiej odległości od granic działki może zostać postawiony budynek. Upewnij się, że działka posiada wytyczoną drogę dojazdową.
  • geometria dachu – dopuszczalny kąt nachylenia oraz układ połaci dachowych.
  • zasady scalania lub podziału działki – to bardzo ważny zapis, jeżeli rozważasz w przyszłości podział rozbudowę domu.

Wszystkie te elementy wpłyną na wygląd ostateczny twojego domu. Upewnij się zawczasu, że zapisy w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego umożliwią Ci budowę swojego wymarzonego domu.

 

Krok 3. Projekt gotowy czy projekt indywidualny?

W zależności od twoich oczekiwań i preferencji możesz wybrać projekt domu z katalogu projektów typowych lub zamówić indywidualny projekt u architekta. Które rozwiązanie jest najlepsze? Zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj zalety poszczególnych wariantów.

 

Indywidualny projekt domu

Projekt domu wykonany przez architekta na zlecenie daje nieograniczone możliwości w zakresie uwzględnienia najbardziej nietypowego rozwiązania. Samodzielnie decydujesz o rozkładzie budynku, ilości pomieszczeń, układzie konstrukcyjnym oraz wyglądzie elewacji. Jeżeli działka odznacza się nietypowym ukształtowaniem terenu lub specyficznymi cechami, warto skorzystać z pomocy architekta. Projekty tworzone na indywidualne zamówienia klienta wiążą się z koniecznością poniesienia wyższych wydatków, w zamian mamy możliwość uwzględnienia w projekcie wszystkich ważnych dla nas elementów.

 

Typowy projekt domu

Szeroki wybór projektów, które znajdują się w naszym katalogu, to ogromne ułatwienie dla osób, które planują szybką i sprawną budowę domu. Ogromny wybór pozwala z łatwością dopasować konkretny projekt domu do oczekiwań klienta. Możliwość przejrzenia dużej ilości projektów to duże ułatwienie dla osób, które nie mają doświadczenia w branży architektonicznej. Projekty domów typowych zostały stworzone przez doświadczonych architektów. Uwzględniają wszystkie najważniejsze funkcjonalności, dzięki czemu zapewniają sobie dużą uniwersalność. Zakup gotowego projektu domu to duża oszczędność czasu oraz pieniędzy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które oczekują sprawdzonego rozwiązania.

Więcej informacji, które pozwolą podjąć decyzję o zakupie projektu typowego lub gotowego znajdą Państwo w naszym poradniku.

© 2024 HS-Projekt | Gliwice
wykonanie: kotonski.pl