Projekt domu: typowy czy indywidualny?

Zastanawiasz się jaki projekt domu wybrać i wybierasz pomiędzy projektem typowym i indywidualnym? Chcesz poznać wady i zalety każdego z nich? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który odpowiada na kluczowe pytania.

Wybór odpowiedniego projektu domu to pierwszy krok do sukcesu. Od dobrze dobranego projektu zależy ostateczny koszt budowy domu, jego późniejszego utrzymania, a także komfort naszego życia. Biorąc pod uwagę fakt, iż decyzję o budowie domu podejmujemy stosunkowo rzadko w naszym życiu, najczęściej tylko jeden raz, należy dokładnie przeanalizować dostępne na rynku warianty projektów.

 

Niestety nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest optymalne. Wybór danego wariantu powinien być uzależniony od naszych indywidualnych możliwości, preferencji oraz uwarunkowań. Aby pomóc Państwu podjąć decyzję, przygotowaliśmy precyzyjną analizę obu wariantów projektów.

 

Indywidualny projekt domu

Jeżeli chcesz, aby Twój dom spełniał najbardziej nietypowe i fantazyjne oczekiwania, skorzystaj z usług dobrego architekta. Jeżeli działka na której chcesz budować dom posiada bardzo nietypowe ukształtowanie terenu i konieczne jest zastosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań, wtedy wybór indywidualnego projektu budowy domu będzie najlepszym rozwiązaniem. Projekt przygotowany na zamówienie klienta wymaga z pewnością więcej czasu na jego przygotowanie i wiąże się z wyższymi kosztami. Jednakże wybierając ten wariant będziesz miał pewność, że Twój dom będzie wyglądał dokładnie tak, jak to sobie wymarzyłeś.

 

Cena projektu domu jednorodzinnego indywidualnego

Cena za projekt indywidualny budynku jednorodzinnego w branży architektonicznej i konstrukcyjnej kształtuje się na poziomie od 7000,00 do nawet 20000,00 zł w zależności od wielkości budynku, kształtu oraz rozwiązań konstrukcyjnych.

 

Oryginalny design

Idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie unikatowość oraz oryginalne rozwiązania. Projekt stworzony na indywidualne zamówienie spełni nasze najbardziej fantazyjne i niekonwencjonalne oczekiwania. Własne studio, nagrań, mini sala sportowa, wbudowane akwarium w ścianach,… takie elementy może zawierać projekt dedykowany. Z założenia katalog projektów gotowych obejmuje rozwiązania typowe, które spełniają standardowe oczekiwania klientów. Jeżeli zatem oczekujemy nietuzinkowych funkcjonalności, które wzbudzą zachwyt i uznanie naszych gości, wówczas powinniśmy zamówić projekt u architekta. Opcja dokonywania gruntownych modyfikacji w projekcie szablonowym może wiązać się z bardzo dużymi kosztami, które wynikają z konieczności przeprojektowania poszczególnych plansz projektu oraz naniesieniem modyfikacji w projekcie konstrukcyjnym.

 

Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Wybierając projekt domu, musimy zwrócić uwagę na kształt naszej działki i jej rozmiar. Należy zweryfikować czy  na naszej działce jest w ogóle możliwe wybudowanie domu opartego na typowym projekcie budowlanym. Istniejąca zabudowa i uciążliwi sąsiedzi mają także wpływ na to, jaki kształt może przybrać nasz dom. Powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować regulacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i zweryfikować zapisy stanowiące o geometrii dachu, dopuszczalnej powierzchni zabudowy oraz dopuszczalnej liczbie kondygnacji. Może się okazać,  iż podjęte uchwały lokalnych władz narzucają bardzo szczegółowe  wymagania w zakresie wykończenia elewacji, jej kolorystyki, typów okna, itp.  Musimy zatem mieć pewność, czy wybrany przez nas projekt katalogowy spełnia te wymagania. Jeżeli nie, wówczas powinniśmy zlecić zaprojektowanie domu  zgodnie z konkretnymi wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania terenu.

 

Nietypowy kształt działki

Jeżeli jesteśmy posiadaczami działki na nietypowym gruncie lub o nietypowym kształcie, wówczas warto przemyśleć, czy decydując się na indywidualny projekt domu będziemy mogli wykorzystać dodatkowe zalety naszej działki. Znaczny spadek terenu, piękna panorama widokowa lub przykuwająca wzrok skarpa, to tylko przykładowe elementy, które mogą nas zachęcić do zlecenia wykonania dedykowanego projektu domu. Wówczas architekt zaproponuje nam rozwiązanie optymalne dla konkretnych warunków ukształtowania terenu, eksponując jednocześnie osobliwe cechy naszej działki.

 

Konsultacje architektoniczne

Jeżeli budowa domu jest dla nas ogromnym przedsięwzięciem i nie wiemy, czy podołamy temu wyzwaniu, wówczas warto zapewnić sobie stały kontakt z ekspertem. Decydując się na współpracę z architektem, będziemy mieli możliwość omówienia różnych wariantów projektów. Architekt po wysłuchaniu oczekiwań swoich klientów, powinien zaproponować wiele możliwych rozwiązań, podkreślając jednocześnie ich wady oraz zalety. Konsultacje z fachowcem z pewnością pomogą nam podjąć dobrą decyzję. Czynnikiem kluczowym będzie w tym przypadku wybór sprawdzonego i doświadczonego architekta, któremu będziemy mogli zaufać. Architekt, w którego portfolio znajdują się dziesiątki zaprojektowanych domów, będzie z pewnością lepszym źródłem wiedzy niż rady przypadkowych znajomych lub  podpowiedzi amatorów budownictwa.

 

Typowy projekt domu

Coraz to więcej inwestorów skłania się ku wyborowi projektu gotowego. W jakim przypadku architekci polecają wybór gotowego projektu?  Jakie są atuty takiego rozwiązania? Oto przykładowe zalety:

 

Bogaty katalog projektów

W ostatnich latach takie rozwiązanie zyskało ogromną popularność ze względu na niezwykle szeroki wybór typowych projektów. Liczba oferowanych projektów cały czas rośnie, dzięki czemu mamy dużo większy wybór.  Bardzo często ludzie decydujący się na budowę domu nie mają jeszcze pewności, jakie funkcjonalności powinien spełniać ich dom oraz jak ostatecznie powinien wyglądać. W takim  przypadku możliwość przeanalizowania setek gotowych projektów jest niezwykle pomocna i pomaga podjąć właściwą decyzję.

 

Cena projektu domu

Wybór gotowego projektu domu to idealne rozwiązanie dla osób, który zależy na sprawdzonym, atrakcyjnym cenowooraz praktycznym rozwiązaniu. Koszt projektu gotowego może być nawet kilkanaście razy tańszy od projektu robionego na specjalne zamówienie. Wiadomo, że budowa domu wiąże się z dużymi kosztami, dlatego powinniśmy w miarę możliwości szukać uzasadnionych oszczędności.

 

Projekty domów
Zrealizowane projekty typowe przez Biuro Inżynierskie HS-Projekt

Czas potrzebny na przygotowanie dokumentacji projektowej

Gotowe projekty domów charakteryzuje krótszy czas potrzebny na przygotowanie dokumentacjiprojektowej. Każdy projekt typowy należy adaptować uwzględniając lokalne warunki gruntowe, strefę klimatyczną, wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wymiary i ukształtowanie działki, na której chcemy budować, a czasami dostosowanie konstrukcji budynku do szkód górniczych jeżeli budujemy na terenie gdzie takie szkody występują. Tak więc nie wystarczy kupić projektu i zanieść do urzędu. Decydując się na zakup gotowego projektu, dostajemy dokumentację, która jest właściwie dostępna od ręki. Przygotowanie dokumentacji ograniczamy głownie od działań związanych z działaniami adaptacyjnymi. Koszt adaptacji projektów domów może się kształtować od 1200 – 2500 zł. Dzięki temu ograniczamy czas potrzebny na konsultacje z architektami i akceptowanie poszczególnych etapów tworzenia projektu. Tym samym w bardzo krótkim czasie możesz zakończyć wstępny etap projektowania. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim rozpoczęciu prac budowlanych.

 

Wysoka jakość projektu

Gotowe projekty domów są wykonywane przez doświadczonych architektów, którzy projektują rozwiązania praktyczne oraz uniwersalne. Decydując się na to rozwiązanie mamy także możliwość weryfikacji opinii na temat danego projektu. Powszechnie dostępne fora internetowe są cennym źródłem zdobycia informacji na temat konkretnego projektu. Wpisując w wyszukiwarce internetowej symbol katalogowy projektu lub jego nazwę, z pewnością znajdziemy dużą ilość opinii, które pomogą nam podjąć decyzję.

 

Przewidywalność efektu

Ponadto korzystając z bogatego katalogu gotowych rozwiązań, masz możliwość weryfikacji, jak będzie wyglądał ostateczny efekt. Bardzo często przed zakupieniem gotowego projektu, klienci decydują się na oglądanie zdjęć postawionego domu lub nawet fizyczne odwiedziny domu zbudowanego na bazie konkretnego projektu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że dane rozwiązanie będzie dobre także dla Ciebie. Eliminujesz ryzyko rozczarowaniazwiązane z rezultatem finalnym. Jest to bardzo ważne dla klientów, którzy nie posiadają odpowiedniego doświadczenia w dziedzinie architektury i budownictwa. Klienci Ci mogą ograniczyć swój stres związany z koniecznością podejmowania wielu decyzji dotyczących budowy  domu, co z pewnością uczyni proces budowy domu dużo przyjemniejszym.

 

Projekt gotowy czy na zamówienie

Powyższa analiza pokazała, iż nie można w jednoznaczny sposób stwierdzić, która opcja jest lepsza.

Aby podjąć dobrą decyzję, należy przede wszystkim określić swoje oczekiwania oraz priorytety związane z końcowym rezultatem. Oba warianty posiadają dużą liczbę zalet. Do projektu typowego można wprowadzać zmiany dostosowujące budynek do wymagań inwestora. Nanoszenie jednak wielu zmian powoduje że koszt wprowadzenia zmian zsumowany z kosztem zakupu projektu typowego przewyższa czasami cenę projektu indywidualnego. Najlepiej skonsultować z architektem zmiany które chcemy wprowadzić przed zakupem projektu typowego i później podjąć decyzję – typowy czy indywidualny.  Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy o rzetelnej analizie naszych  potrzeb oraz możliwości. Budowa domu to stosunkowo kosztowna i czasochłonna inwestycja, dlatego pochopne podejmowanie decyzji z pewnością nie jest wskazane. Jeżeli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w zakresie projektowania i budowy domu, warto skorzystać z pomocy fachowca. Doświadczenie oraz wiedza rzetelnego architekta, mogą nam pomóc ominąć wiele pułapek i przyspieszyć cały proces inwestycji.  


 

Projekt domu
© 2024 HS-Projekt | Gliwice
wykonanie: kotonski.pl