Dom wolnostojący, bliźniak, czy szeregowy − decydując się na kupno domu jednorodzinnego, musimy rozważyć wszystkie dostępne możliwości. Przeanalizować ich wady i zalety, aby dokonać najlepszego wyboru. Czym zatem należy się kierować przy podejmowaniu decyzji dotyczącej odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego?
Dom wolnostojący, bliźniak, czy szeregowy − decydując się na kupno domu jednorodzinnego, musimy rozważyć wszystkie dostępne możliwości. Przeanalizować ich wady i zalety, aby dokonać najlepszego wyboru. Czym zatem należy się kierować przy podejmowaniu decyzji dotyczącej odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego?
Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu jednorodzinnego?
Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę to, że dom, który wybierzemy, będzie nam służyć przez wiele lat. Aby zapewnić swojej rodzinie odpowiednie warunki do życia, musimy uświadomić sobie, czego najbardziej potrzebujemy. Tym samym, dobrze jest odpowiedzieć na następujące pytania:
- Czy zależy nam na prywatności, a może lepiej będziemy czuć się w otoczeniu sąsiadów?
- Ilu pokoi potrzebujemy?
- Czy chcemy mieć ogródek?
- Jaka powierzchnia domu będzie nas satysfakcjonowała?
- Czy w domu będą mieszkać osoby starsze lub dzieci?
Odpowiedzi na powyższe pytania powinny pomóc nam sprecyzować swoje potrzeby i ułatwić wybór projektu indywidualnego, który będzie na nie odpowiadał najbardziej. Gdy nasze wymagania, co do przyszłego domu, staną się klarowne, warto przyjrzeć się wszystkim dostępnym opcjom, aby rozważyć argumenty za i przeciw.
Dom wolnostojący
Na wybór domu wolnostojącego decyduje się najwięcej osób. Warto rozważyć tę opcję, gdy zależy nam na prywatności. Domy wolnostojące gwarantują spokój i większą swobodę. Zmniejszają również ryzyko dyskomfortu związanego z bliskim sąsiedztwem obcych nam ludzi.
Wybór tej opcji ma jednak pewne wady. Warto zaznaczyć, że koszt działki, na której znajduje się dom, uzależniony jest od jej lokalizacji. Musimy być świadomi tego, że im atrakcyjniejsze będzie jej położenie, tym więcej zapłacimy. Należy również zaznaczyć, że wybierając dom wolnostojący, powinniśmy być przygotowani na duże koszty związane z jego ogrzaniem, gdyż będzie wymagało to zużycia większej ilości energii. Dla niektórych osób wadą może być również znacząca odległość od miasta. Domy jednorodzinne najczęściej zlokalizowane są na peryferiach, co automatycznie wiąże się z koniecznością czasochłonnych dojazdów.
Dom bliźniak
Domy bliźniacze są doskonałą opcją, gdy dysponujemy wąską działką. Pozwalają one dobrze wykorzystać małe przestrzenie – w zależności od naszych potrzeb możemy wybrać zarówno zabudowę piętrową, jak i parterową. W przypadku bliźniaka, wielu ciekawych możliwości stwarza nam już działka o szerokości kilkunastu metrów, która w przypadku domu wolnostojącego byłaby zdecydowanie zbyt wąska. Co więcej, zaletą takiej zabudowy jest także lokalizacja tego typu domów. Ze względu na mało restrykcyjne wymagania, co do wielkości działki, wzrasta możliwość ich usytuowania bliżej miasta. Co za tym idzie, możemy znacząco oszczędzić czas na dojazdy do sklepu, pracy, czy szkoły. Bliźniacze domy zapewniają także obecność sąsiada w pobliżu, który to może udzielić nam pomocy w razie jakiegokolwiek, nagłego przypadku. Dodatkową zaletą takiej zabudowy jest również to, że projektowana jest ona w taki sposób, aby zniwelować hałas dochodzący z mieszkania obok. Tym samym, głośni sąsiedzi nie powinni stanowić dla nas problemu.
Warto również dodać, że zarówno budowa, jak i utrzymanie domu typu bliźniak, będzie wiązało się z mniejszymi kosztami niż w przypadku domu wolnostojącego. Można spotkać się z wieloma opiniami, że wybór takiej opcji gwarantuje tańsze ogrzewanie. Jednak należy podkreślić, że na to, w sporej mierze, ma wpływ także nasz sąsiad. Istnieje bowiem ryzyko, że nie będzie on włączał ogrzewania, np. z powodu wyjazdu. W takim przypadku będziemy zmuszeni zapłacić więcej. Dodatkowo, różnica temperatur może również skutkować pojawieniem się wilgoci.
Dom szeregowy
Ta opcja zabudowy jest wybierana przez coraz więcej osób. Jest ona szczególnie atrakcyjna dla osób uprzednio mieszkających w blokach, które chcą uwolnić się od towarzyszącego im zgiełku i zapewnić swojej rodzinie oraz sobie więcej przestrzeni. Atutem domów szeregowych jest stosunkowo tani koszt utrzymania – dwie ściany są wspólne z mieszkającymi obok sąsiadami, co redukuje koszty ogrzewania. Dodatkowymi zaletami są także często: mały, łatwy w utrzymaniu ogródek, garaż, a także taras. Domy szeregowe zazwyczaj budowane są w formie domów piętrowych ze stropodachem lub parterowych z użytkowym poddaszem – jest to bardzo dobra opcja dla osób mieszkających z dziećmi, bądź osobami starszymi, które miałby problemy z poruszaniem się po schodach.
Jednak warto zaznaczyć, że domy szeregowe nie gwarantują tak dużej prywatności, jak domy jednorodzinne. W bliskim sąsiedztwie bowiem znajdują się inne rodziny, przy których możemy nie czuć się zbyt swobodnie. Co więcej, domy szeregowe znajdują się zazwyczaj na dosyć wąskich działkach, często nie mamy możliwości ich rozbudowania w przyszłości, czy też wprowadzenia znaczących zmian na już zagospodarowanej powierzchni.