Adaptacja gotowego projektu domu

Decydując się na typowy projekt domu uzyskują Państwo szereg korzyści, w tym przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Duża dostępność gotowych projektów sprawia, że mogą Państwo z łatwością przejrzeć setki projektów domów, aby wybrać ten, który w największym stopniu odpowiada Państwa potrzebom.

Wybór projektu typowego, jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie praktyczne i funkcjonalne rozwiązania oraz racjonalne gospodarowanie budżetem. Kupując gotowy projekt domu trzeba pamiętać jednak, że sam zakup to nie wszystko. W kolejnym etapie konieczne jest przeprowadzenie adaptacji projektu gotowego.

 

Adaptacja projektów gotowych

Adaptacja projektu ma na celu dostosowanie go do specyficznych warunków działki oraz naszych potrzeb. Każdy typowy projekt domu polecany przez HS-Projekt wykonany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowalnego. Aby jednak projekt mógł być wdrożony w życie, wymagane jest przeprowadzenie adaptacji projektu.

 

Kto może wykonać adaptację projektu gotowego?

Adaptacji projektu dokonuje wybrany przez inwestora architekt, który posiada odpowiednie uprawnienia i jest Członkiem Izby Architektów. Podpisując projekt gotowy, architekt staje się autorem projektu i przejmuje na siebie odpowiedzialność za kompletność dokumentacji i wykonalność projektu architektonicznego.

 

Obowiązkowa adaptacja projektu gotowego

Zakupienie gotowego projektu domu to dopiero pierwszy krok. Aby projekt mógł być zgłoszony do właściwego urzędu z wnioskiem o uzyskanie pozwolenia lub zgłoszenia budowy domu, wymagana jest wcześniejsza adaptacja projektu. Ma ona na celu dostosowanie projektu do warunków konkretnej działki oraz do wymogów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Obowiązkowe elementy adaptacji projektu:

 1. Dostosowanie projektu gotowego do Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. W przypadku gdy gmina nie posiada takiego dokumentu, wymagana jest adaptacja do wymogów i wyrysów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
 2. Adaptacja projektu domu do stref obciążeń konstrukcyjnych, warunków gruntowych i środowiskowych. W tym celu architekt powinien wyznaczyć strefy obciążeń konstrukcyjnych  (obciążenia śniegiem i wiatrem), a także ocenić warunki gruntowe działki. Odpowiednio do przeprowadzonych obliczeń konstrukcyjnych należy dobrać właściwy rodzaj fundamentów, izolacji, instalacji wewnętrznych oraz miejsc przyłączy mediów. Bardzo ważne jest także sprawdzenie, czy więźba dachowa spełnia wymagania dot. nośności i użytkowania.
 3. Stworzenie projektu zagospodarowania działki. Bardzo ważne jest także precyzyjne naniesienie budynku na mapę geodezyjną z zachowaniem wymaganej skali i odległości pomiędzy poszczególnymi elementami budowy. Na mapie powinna zostać wytyczona linia zabudowy oraz istotne elementy infrastruktury, takie jak droga wjazdowa, wejście na działkę, oczyszczalnia ścieków, szambo, itp.
 4. Uzyskanie niezbędnych opinii oraz pozwoleń związanych z zaplanowanymi pracami budowlanymi. Biuro architektoniczne HS-Projekt wesprze Państwa w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz uzyskaniu wymaganych pozwoleń. W zależności od potrzeb, możemy uzyskać dla Państwa uzgodnienia dot. lokalizacji wjazdu, odrolnienia czy dostawy mediów.

 

Zapraszamy do zapoznania się z dokładną kolejnością prac przy adaptacji projektów gotowych

 

Adaptacja do własnych potrzeb

Jest to dodatkowa adaptacja uzależniona w pełni od naszych oczekiwań i preferencji związanych z wyglądem i funkcjonalnością domu. W każdym projekcie gotowym mamy możliwość wprowadzenia określonych modyfikacji. Należy jednak sprawdzić, jaki zakres zmian jest w danym przypadku dopuszczalny. W projektach gotowych najczęściej wykonuje się następujący zakres modyfikacji:

 • zmiana rozmieszczenia okien i drzwi,
 • modyfikacja funkcji poszczególnych pomieszczeń,
 •  umiejscowienie tarasu,
 • Doprojektowanie piwnicy,
 • wykończenie elewacji,
 • modyfikacja kąta nachylenia dachu,
 • zmiana położenia ścian działowych.

 

Jeżeli jednak chcielibyśmy dokonać bardziej skomplikowanych modyfikacji, m.in. zmian w konstrukcji dachu, wymiarach budynku czy doborze innych materiałów do budowy ścian nośnych, wówczas musimy być świadomi, że nie w każdym przypadku takie modyfikacje będą możliwe. Dlatego też przez zakupem projektu gotowego należy dokładnie zapoznać się z możliwym zakresem zmian oraz przedyskutować z architektem wykonalność zaproponowanych przez nas modyfikacji.

 

Gdzie znaleźć atrakcyjne projekty typowe domów jednorodzinnych?

Polecamy szeroki wybór typowych projektów domów jednorodzinnych oferowanych przez HS PROJEKT. Dostarczamy gotowych rozwiązań, które pomogą Państwu wybudować swój dom marzeń. W naszej bazie mamy projekty bardzo funkcjonalnych i nowoczesnych domów, wśród których z pewnością wybiorą Państwo projekt idealnie dopasowany do swoich potrzeb i oczekiwań.

W naszej ofercie znajdą Państwo m.in. projekty następujących typów domów:

 • Nowoczesne domy piętrowe z garażem;
 • Domy parterowe w minimalistycznym stylu;
 • Domy w zabudowie bliźniaczej, szeregowej oraz wolnostojące;
 • Domy w stylu dworkowym oraz rezydencje;
 • Funkcjonalne domy podpiwniczone oraz z poddaszem;
 • Małe domy rodzinne oraz domy pokoleniowe.

 

Firma HS Projekt posiada wieloletnie doświadczenie na rynku. Zdobyliśmy zaufanie licznych Klientów, dzięki otwartości na ich potrzeby. Nasi Klienci doceniają przede wszystkim:

 • fachowe doradztwo na każdym etapie współpracy,
 • duży wybór projektów gotowych, dopasowanych do najbardziej nietypowych potrzeb,
 • kompleksowość usługi, począwszy od doradztwa, aż po wykonanie adaptacji projektu gotowego,
 • szybką i sprawną realizację zlecenia,
 • atrakcyjne ceny.

 

Decydując się na współpracę z HS Projekt otrzymują Państwo najwyższą jakość usług architektonicznych. Zapraszamy do kontaktu.

 

adaptacja projektu
HS-PROJEKT (2017)
wykonanie: kotonski.pl
Menu