10 zasad jak wybrać architekta

Duża liczba projektów gotowych, niska cena, nagrody w konkursach architektonicznych, czy nawiązanie dobrego kontaktu z architektem - które czynniki powinny być decydujące przy wyborze biura architektonicznego? Jeżeli stoisz przed wyzwaniem budowy domu i szukasz najlepszego architekta, sprawdź czym należy się kierować przy analizie ofert biur architektonicznych, aby dobrze wybrać.

Duża liczba biur architektonicznych na Śląsku nie ułatwia wyboru. Kluczowymi argumentami są z pewnością kompetencje i doświadczenie konkretnego architekta, który wykona projekt Twojego domu, a nie prestiż samego biura. Duża liczba nagród zdobytych przez biuro projektowe poświadcza renomę firmy, jednak ona niekoniecznie musi się przełożyć na wygląd i funkcjonalność stworzonego dla Twojego domu.

Jeżeli zastanawiasz się czym powinna się odznaczać dobra pracownia architektoniczna, sprawdź najważniejsze naszym zdaniem cechy.

 

1. Znajomość przepisów prawnych i branży architektonicznej

Jednym z kluczowych czynników jest znajomość prawa budowlanego. Profesjonalni architekci muszą być na bieżąco ze wszystkimi zmieniającymi się przepisami, aby zagwarantować swoim Klientom pełną wykonalność stworzonego projektu.

W zakresie obowiązków architekta znajduje się m.in.:

  • zaplanowanie koncepcji architektonicznej z uwzględnieniem oczekiwań Klienta oraz uwarunkowań planistycznych i architektonicznych terenu,
  • opracowanie projektu budowlanego lub adaptacja projektu gotowego,
  • przygotowanie i kompletowanie dokumentacji projektowej,
  • uzyskanie niezbędnych opinii i uzgodnień budowlanych,
  • nadzór nad wykonaniem robót budowlanych.

Wiedza dot. aktualnych przepisów budowlanych jest niezbędna właściwie na każdym etapie wykonania projektu domu. Jeżeli chcemy, aby nasz dom odznaczał się nowoczesnym designem, warto wybrać architekta, który na bieżąco śledzi zmiany w trendach budowlanych i może nam doradzić najnowsze rozwiązania w tym zakresie. 

 

2. Cena projektu domu

Cena za wykonanie usługi projektu domu nie powinna odgrywać pierwszorzędnej roli. Mając na uwadze koszt budowy całego domu, warto zainwestować w dobry projekt, aby później uniknąć problemów z nadzorem budowalnym oraz wykonalnością samego projektu.

Zamiast wybierać najtańszy projekt domu, wybierzmy ten, który w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Zbyt duże odstępstwa podyktowane wyborem najtańszego projektu, mogą  generować duże koszty w przyszłości. Pamiętajmy, że koszt projektu i budowy będziemy ponosić jednorazowo, natomiast koszty utrzymania domu ponosimy przez całe życie.

Zamiast wyboru najtańszej opcji, warto wybrać architekta, który zaoferuje nam gwarancję niezmienności ceny. Ustalona na wstępie cena powinna zostać na stałym poziomie bez względu na późniejsze poprawki. Podpisana umowa z architektem powinna uwzględniać zapis o wprowadzaniu określonego zakresu poprawek.

 

3. Doświadczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych

Duża liczba gotowych projektów domów sprawia, że trudno jest nam zdecydować, który projekt będzie najlepszy dla nas. Ponadto nie mając doświadczenia w projektowaniu, możemy pominąć wiele istotnych czynników, które w późniejszym etapie budowy mogą okazać się bardzo kosztowne. Korzystając z pomocy doświadczonego architekta możemy liczyć na szereg praktycznych porad, które usatysfakcjonują nas pod względem funkcjonalności i estetyki, a także pozwolą zmieścić się w ustalonym budżecie.

Dużo łatwiej jest zaufać architektom, którzy mają na swoim koncie liczne projekty i cieszą się zaufaniem ze strony dotychczasowych Klientów, niż architektom bez doświadczenia. Świeżo upieczeni absolwenci architektury mogą mieć bardzo ciekawe pomysły na oryginalne projekty domów, niestety brak doświadczenia w projektowaniu może skutkować problemami na etapie budowy.

 

4. Znajomość lokalnego rynku

Każdy obszar odznacza się pewną specyfiką i licznymi uwarunkowaniami w zakresie budowy domu. W zależności od ukształtowania terenu, warunków klimatycznych oraz tradycji, poszczególne regiony wyróżniają się określonym typem zabudowy.

Inna jest specyfika budowy domu na obszarze górskim, inaczej należy podejść do budowy domu na terenach górniczych. Decydując się na budowę domu na terenach górniczych warto zamówić projekt indywidualny w doświadczonym biurze architektonicznym ze Śląska. Architekt powinien zaprojektować dom o zwartej bryle i regularnej konstrukcji. Budowa domu na terenie ze szkodami górniczymi wymaga odpowiedniego usztywnienia ścian oraz fundamentów. Jeżeli Twój dom będzie wybudowany na terenach górniczych warto skorzystać z oferty biura projektowego, które dobrze zna specyfikę śląskich działek. 

 

5. Opinie o architekcie

Wybór biura architektonicznego, który cieszy się nieposzlakowaną opinią wśród Klientów może być dla nas bardzo dobrym drogowskazem. O polecenie konkretnego biura warto wypytać znajomych oraz rodziny. Dopytajmy jak wyglądała współpraca z konkretnym architektem i w jakim stopniu jego porady okazały się słuszne i warte wdrożenia. Jednym z kluczowym czynników będzie przestrzeganie przez biuro architektoniczne wymogów prawnych oraz zachowanie pełnej przejrzystości i legalności na etapie przygotowania umowy z Klientem. Wprowadzenie licznych niekorzystnych dla Klienta kar w umowie może być ważnym sygnałem, że współpraca z tym biurem może mieć dla nas negatywne skutki finansowe.

 

Architekt przy pracy

Zdjęcie architekta przy pracy

 

6. Terminowość wykonania projektu

Jeżeli zależy nam na czasie, warto już na wstępnie zapytać, jakie są realne terminy wykonania projektu. Należy pamiętać o tym, że po przygotowaniu pierwszej wersji projektu z pewnością konieczne będzie naniesienie ewentualnych poprawek. Dlatego należy wybrać biuro architektoniczne, które gwarantuje termin realizacji usługi. Architekt powinien szanować czas swoich Klientów, dotrzymując terminów skompletowania gotowej dokumentacji architektoniczno-budowlanej.

 

7. Nowoczesne projekty domów

Są biura, które preferują klasyczne projekty domów, są i takie, które wyróżniają się projektowaniem domów zgodnie ze zmieniającymi się trendami w architekturze. Wybierając biuro architektoniczne musimy być pewni, że architekt odpowiednio zrozumie nasze oczekiwania, a także zaangażuje się w realizację projektu. Korzystanie z nowoczesnych pomysłów może przynieść dużo korzyści w zakresie funkcjonalności i użyteczności. Oryginalne pomysły mogą sprawić, że nasz dom będzie miał niepowtarzalny charakter. Nie powinniśmy jednak stawiać oryginalności nad solidnością.

 

8. Efekty pracy biura projektowego

Sprawdźmy w jakich typach projektów budowalnych specjalizuje się dane biuro architektoniczne. Wybierzmy biuro, które ma doświadczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych. Optymalnym rozwiązaniem będzie zobaczenie finalnego efektu pracy biura architektonicznego w formie gotowego, wybudowanego domu. Jeżeli korzystamy z katalogu projektów gotowych, możemy zapytać się architekta, czy istnieje możliwość sprawdzenia domu wybudowanego zgodnie z wybranym projektem.

 

9. Projekty typowe, projekty indywidualne

Ogromną zaletą będzie biuro, które jednocześnie oferuje projekty indywidualne oraz typowe projekty domów. Dzięki temu architekt będzie mógł zasugerować optymalne rozwiązanie, zależne od naszych potrzeb. Jeżeli nie znamy się na projektowaniu i budowie domu możemy błędnie założyć, że określony projekt gotowy spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Aby jednak wybudować dom na podstawie projektu gotowego konieczne jest przeprowadzenie adaptacji projektu przez architekta posiadającego odpowiednie uprawnienia. Konsultując się z architektem przed wyborem projektu gotowego otrzymamy od niego szereg fachowych porad. Architekt może wskazać na istnienie konkretnych przeciwwskazań dla wyboru określonego projektu lub też zasugerować inny projekt, które lepiej spełni nasze oczekiwania.

 

10. Pierwsze wrażenie po rozmowie z architektem

Już po pierwszym spotkaniu możemy wstępnie ocenić, jak będzie wyglądała przyszła współpraca z architektem. Łatwość komunikacji, umiejętność przełożenia technicznych informacji na język dla nas zrozumiały będą bardzo ważne w dalszej współpracy. Szczera i otwarta rozmowa z architektem na temat naszych oczekiwań to pierwszy etap wyboru architekta. Dobry architekt powinien dokładnie wysłuchać naszych potrzeb i oczekiwań, a dopiero potem sugerować określone rozwiązania. Narzucanie przez architekta konkretnego rozwiązania może być dużym utrudnieniem na drodze do zaprojektowania idealnego, wymarzonego domu. Aby wybrać dobre biuro projektowe, warto porównać ofertę i doświadczenie biur i architektów zarówno w swoim mieście (np. biuro projektowe, architekt w Gliwicach etc.), jak i w okolicznych miejscowościach.

 

Efekt dobrej współpracy z architektem

Prawidłowo zaprojektowany dom powinien być połączeniem ciekawego designu i perfekcyjnej funkcjonalności. Doświadczony architekt z łatwością doradzi nam rozwiązania, które przełożą się nie tylko na atrakcyjny wygląd domu, ale także na niskie koszty jego utrzymania i ogrzewania.

 

Zdjęcie architekta przy pracy
© 2024 HS-Projekt | Gliwice
wykonanie: kotonski.pl