Jak wybudować tanio dom?

Jeżeli zastanawiasz się, czy możliwe jest wybudowanie domu niskim kosztem, sprawdź zalety budowy domu w systemie gospodarczym. Porównaj alternatywne metody budowy domu i wybierz optymalne rozwiązanie dla siebie.

Budowa systemem gospodarczym

Jest to niewątpliwie najtańsza metoda budowy domu, wiąże się jednak z koniecznością poświęcenia ogromnej ilości czasu. Budowa domu w systemie gospodarczym, to nic innego jak postawienie domu we własnym zakresie.

W tym systemie inwestor samodzielnie nadzoruje wykonanie wszystkich prac budowlanych od początku do końca. Do zadań inwestora należy zakup materiałów budowalnych, zatrudnienie budowlańców, zaplanowanie zakresu prac, uzyskanie niezbędnych pozwoleń i przede wszystkim realizacji budowy. Osoby decydujące się na system gospodarczy, najczęściej samodzielnie wykonują prace budowlane, korzystając z pomocy rodziny, sąsiadów i zaprzyjaźnionych fachowców.

 

Zalety budowy w systemie gospodarczym

Najważniejszą zaletą budowy w systemie gospodarczym jest niewątpliwie stosunkowo niski koszt inwestycji. Dodatkowo możemy sobie także pozwolić na dłuższe przerwy w budowie, które wynikają z ilości czasu którym dysponujemy lub posiadanych zasobów finansowych. Możemy sobie więc pozwolić na dłuższe przerwy, związane z brakiem płynności finansowej. Dodatkowo decydując się na budowę domu własnymi siłami, mamy pełną kontrolę nad realizacją prac. W każdym momencie możemy przerwać prowadzone prace lub dokonać modyfikacji w planach budowy.

 

Wady budowy w systemie gospodarczym

Do najważniejszych uciążliwości można z pewnością zaliczyć konieczność poświęcenia ogromnej ilości czasu, którą potrzebujemy na wybudowanie domu. Aby prace poszły szybko i sprawnie trzeba zaangażować odpowiednią ilość osób. Dlatego też budowa domu będzie wiązała się z ogromnym zaangażowaniem ze strony rodziny i znajomych. Bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na sukces całej inwestycji, jest znalezienie fachowca, który weźmie na siebie obowiązek kierownika budowy. Osoba ta powinna odznaczać się odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniami w kierowaniu budową. Obecnie znalezienie dobrego fachowca, który niedrogo zgodzi się na pełnienie funkcji kierownika budowy może być dużym wyzwaniem. Aby budowa zakończyła się zgodnie z planem, należy także zwracać dużą uwagę na przestrzeganie harmonogramu oraz planu prac.

 

Budowa domu przez zewnętrzną firmę budowlaną.

Zlecenie budowy domu firmie zewnętrznej, być może jest droższą opcją, ale niewątpliwie dużo bardziej wygodną. Ta forma jest polecana przede wszystkim osobom, które nie posiadają dużej ilości wolnego czasu i cenią sobie komfort. Zlecając wykonanie domu, całą odpowiedzialność za realizację prac przerzucamy na osobę lub firmę wykonawcy. To on ponosi pełną odpowiedzialność za przestrzeganie ustalonego budżetu budowy, a także za ostateczny wygląd i funkcjonalność domu. Kluczowym czynnikiem sukcesu w tym przypadku jest znalezienie wiarygodnej i odpowiedzialnej firmy budowlanej, która wykona wszystkie prace budowlane zgodnie z początkowymi ustaleniami. Jeżeli chcemy otrzymać gotowe rozwiązanie w postaci domu „pod klucz”, należy zlecić wykonanie domu firmie zewnętrznej.

 

Porady jak wybudować tanio dom

Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu w systemie gospodarczym warto pamiętać o kilku cennych wskazówkach, które mogą sprawić, że budowany przez nas dom będzie tani i łatwy w budowie.

 

Zdjęcie budowy domu

 

6 wskazówek jak zbudować dom niskim kosztem:

 

Projekt typowy domu

Jeżeli chcesz ograniczyć koszty związane z budową domu, z pewnością należy dbać o ograniczanie poziomu kosztów na każdym etapie realizacji, także na etapie wykonania projektu. W pierwszej kolejności skorzystaj z katalogu gotowych projektów domu. Są one zdecydowanie tańsze niż projekty domu na indywidualne zamówienie. Z drugiej strony, szeroki wybór projektów typowych sprawia, że z pewnością znajdziesz projekt, który spełni Twoje oczekiwania i będzie go można dostosować do wymogów działki budowlanej.

 

Minimalizm

Aby osiągnąć niski koszt budowy, należy wybrać projekt, który nie zawiera oryginalnych i niesztampowych rozwiązań budowlanych. Większość dodatkowych funkcjonalności i nietypowych rozwiązań, będzie oznaczało wyższy koszt budowy. Dlatego też powinniśmy brać pod uwagę tylko najbardziej typowe i standardowe rozwiązania konstrukcyjne, budowalne i designerskie.

 

Nieskomplikowana konstrukcja

To z pewnością jeden z najistotniejszych czynników wpływających na ostateczny poziom inwestycji. Jeżeli zależy nam na niskich kosztach, należy wybrać nieskomplikowaną konstrukcję domu parterowego, która pozbawiona jest dodatkowych udogodnień. Rezygnując z budowy piwnicy, tarasu, garażu czy finezyjnych balkonów, z pewnością zaoszczędzimy bardzo dużą sumę pieniędzy.

 

Dach

Chcąc ograniczyć wydatki na budowę domu powinniśmy wybrać dach o stosunkowo małej powierzchni i nieskomplikowanej budowie. Najbardziej typowym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie najczęściej dwuspadowy dach o prostej konstrukcji. Rezygnując z okien dachowych także zaoszczędzimy cenne środki finansowe.

 

Przestrzeń

Ograniczamy koszty projektując dom, w którym będzie dużo wolnej przestrzeni. Oznacza to bowiem rezygnację z konieczności budowy ścian działowych, a także ograniczenie liczby potrzebnych drzwi i innych kosztownych elementów wyposażenia wnętrz.

 

Dobór materiałów budowlanych

Sprawdzaj i porównuj ceny materiałów budowlanych. Zakres cen może być bardzo szeroki, co powoduje, że jeżeli odpowiednio poszukamy, to z pewnością znajdziemy materiały budowalne w dobrej cenie. Tanie materiały budowalne wcale nie muszą oznaczać gorszej jakości. Bardzo często jest to kwestia wyboru odpowiedniego dostawcy lub skorzystania ze specjalnej promocji cenowej. Kupując materiały warto porównać ceny w przypadku zakupu samodzielnego oraz zakupu materiałów budowlanych „na firmę”. Odliczenie podatku VAT w przypadku zakupu materiałów budowlanych na firmę może zdecydowanie obniżyć koszty budowy domu.

© 2024 HS-Projekt | Gliwice
wykonanie: kotonski.pl